Miért Butterfly coaching?
Az ember hajlamos megteremteni saját valóságát, melyben képet alkot magáról, másokról, és az őt körülvevő világról. Mindezt tényként kezeli, és azt is, hogy nem csak a világ sorsát, hanem saját életét is képtelen megváltoztatni, formálni.
Miért Butterfly coaching?
Hiszek a belső átalakulásban, a változás képességében. A hernyó a metamorfózis teljes szakaszán megy keresztül, hogy gyönyörű pillangóvá alakuljon át. Hiszek abban, ha akarod a változást és annak rögös útjára lépsz, akkor Te magad is átalakulhatsz, kiteljesedhetsz, szárnyakat növeszthetsz. Képessé válsz mindazon célok megvalósítására, amelyek fontosak számodra. A két legfontosabb dolog, amire szükséged van céljaid eléréséhez, a tudatosság és a cselekvés. Nem érhetsz el valamit, ha nem tudod, mit akarsz; és nem tudod elérni, amit akarsz, ha nem teszel semmit, hogy elérd azt.
Életem egy-egy szakaszában azt gondoltam, hogy a biztos rossz is jobb, mint a bizonytalan változás, változtatás. Ha azonban belegondolsz, nyilván sok változást kellett Neked is akarva-akaratlanul megélned, és több esetben ezek jót, önmagadról való tanulást, fejlődést eredményeztek.
A coaching ebben a változásban, változtatásban segít azáltal, hogy:
Feltárja belső erőforrásaidat
Segíti önismereted fejlődését
Támogatja céljaid pontos megfogalmazását
Számos eszközzel támogatja a folyamatot
"Ne félj megtenni egy nagy lépést. Egy szakadékot sem lehet két kis ugrással átszelni.”
David Lloyd George
A coachingról röviden
A coaching folyamat lényege, hogy erőforrásaid (képességeid, készségeid, kompetenciáid) feltárása által képes legyél megoldani elakadásaidat jövőbeli célod elérése érdekében. A strukturált beszélgetések során más megvilágításba helyezzük problémáidat, perspektíva-váltással új lehetőségeket tárunk fel, hogy megtaláld a kívánt megoldás felé vezető utat.
A pszichoterápiával ellentétben nem a múltra fókuszálunk, hanem a jelenben dolgozunk és haladunk a megfogalmazott cél felé. A folyamat első fázisában feltárjuk erőforrásaidat, majd a célállítás után akciótervet dolgozunk ki.
Coachként nem fogok tanácsod adni, nem mondom meg, mit kell, kellene tenned. A közös munkát coach-eszközök használatával és sok-sok kérdéssel, valamint aktív hallgatással, figyelemmel, elfogadással, megértéssel támogatom. A coaching varázsa az, hogy a kérdések-válaszok nyomán egyre tisztább lesz a kép, így egyre pontosabban látod majd a lehetőségeidet és a célodhoz vezető utadat. Nagyon leegyszerűsítve, a coaching a beszélgetési készség fejlesztése, amely elősegíti a változásokat.
A sikeres munka feltétele a kölcsönös szimpátia, a bizalomteli, támogató légkör kialakítása, megteremtése, melyben a legféltettebb vágyaidat, álmaidat, félelmeidet is megfogalmazhatod. Ami az üléseken elhangzik, kettőnk között marad, a teljes folyamatot maximális titoktartás jellemzi.
A közös munka első fázisában hetente egyszer találkozunk egy 60 perces ülésen, majd a célállítást követően, az akcióterv megvalósításának időszakában kéthetente. Ebben a szakaszban az aktuális feladatok elvégzése, gyakorlása, elmélyítése; a felmerülő érzésekmegélése időt igényel. A probléma bonyolultságától, megdolgozottságától függően összesen kb. 6-12 alkalommal találkozunk.